Ortogonální odkazy a práce s nimi

jNetPublish počínaje verzí 3.3 umožňuje definovat sadu pojmenovaných odkazů připojených k libovolnému assetu.

Pohled autora obsahu

Z pohledu autora obsahu, tedy toho, kdo ortogonální odkazy vytváří, je soubor odkazů strukturovaný pomocí posloupnosti pravidel. Každé pravidlo je tvořené:

  • podmínkami platnosti (včetně požadovaného jména, pod kterým se odkaz hledá),
  • daty samotného odkazu.

Typy ortogonálních odkazů

Interní odkaz
Specifikuje odkaz na nějakou stránku generovanou přes standardní publikační rozhraní stejné instance systému jNetPublish.
Odkaz na soubor
Specifikuje odkaz na soubor obsažený jako blob v některém z assetů.
Externí odkaz
Odkaz definovaný zadáním libovolného URL, případně s parametry a kotvou. Používá se v případech, kdy má cíl ortogonálního odkazu být cokoli, co není obsahem assetové databáze dané instance systému jNetPublish: typicky stránka na některém cizím webu.
Nepřímý odkaz
Umožňuje převzít odkaz, který je definovaný mezi ortogonálními odkazy jiného assetu. Při specifikaci takového odkazu se uvádí asset, ze kterého se má odkaz převzít, a jméno, pod kterým je u něj tento odkaz definovaný.

První tři typy odpovídají klasifikaci identifikátorů stránky.

Poslední typ se při vyhodnocení volání funkce target převádí na jeden z předchozích podtypů identifikátoru stránky. Použití nepřímých odkazů umožňuje sdílení cíle odkazu definovaného a upravovaného na jednom společném místě mezi více různými assety.

Pohled autora šablon

V publikačním rozhraní jsou známé hodnoty aktuální prezentace, jazyka a segmentu. Proto autor šablon může k souboru ortogonálních odkazů assetu přistupovat jako k jednoduché mapě, kde klíče jsou jména odkazů a hodnoty jsou odkazy.

K získání odkazu pro daný asset a název může použít funkci target.

Ortogonální odkazy assetu se také používají při výpisu řetězce s parametrem jnprefs; v tomto případě autor šablony specifikuje jen zdrojový asset pro odkazy.

Podpora v editačním rozhraní

V editaci assetu je dostupný samostatný pohled na ortogonální odkazy assetu. V něm má autor plnou kontrolu nad definovanými pravidly a daty odkazů.

Editační rozhraní dále podporuje vytváření ortogonálních odkazů k odkazům v těle článku; vytváření těchto odkazů probíhá na pozadí, bez toho, že by musel editor obsahu přesně chápat, jak celý mechanismus funguje:

  • Pokud některý z atributů href nebo src obsahuje URL adresující jakýkoli asset v databázi systému jNetPublish, systém vytvoří na pozadí potřebný ortogonální odkaz a samotné URL nahradí řetězcem jnpx:název_odkazu. (Při překladu takových URL se používají konfigurace prezentací.)
  • Pokud některý z atributů href nebo src obsahuje řetězec ve tvaru jnp:id_assetu, systém vytvoří na pozadí potřebný ortogonální odkaz a hodnotu atributu nahradí řetězcem jnpx:název_odkazu.

Tyto změny probíhají automaticky při uložení změn v atributech assetu.

Snazší správu dětských odkazů podporuje Button. Tento asset má speciální editor, ve kterém autor obsahu zadává zdrojový asset nebo cílové URL; v obou případech systém dopočítá data příslušného odkazu a vytvoří nebo aktualizuje ortogonální odkaz s názvem target.

Podporu pro jednoduché nastavování cíle odkazu má také komponenta Banner Manager.

Poznámky ke starším verzím systému jNetPublish

Ve starších verzích systému jNetPublish existuje samostatný typ assetu sdružující data odkazu. Tento asset mohl existovat samostatně, nebo jako dětský asset článku („dětský odkaz“).

Ve verzi 3.3 tento asset je ještě zachovaný pro usnadnění migrace, ale jeho používání se už nedoporučuje. Dětské odkazy byly nahrazeny ortogonálními odkazy. Od verze 3.4 pak byl tento typ definitivně odstraněn.

Asset typu Odkaz měl o něco málo širší použití: bylo možné nastavit mu titulek a běžně se používal pro vytváření různých navigačních prvků, jako jsou bannery, tlačítka apod. V nových verzích se doporučuje k tomuto účelu použít asset typu Button.

Pro vložení příspěvku do diskuse se přihlašte.