jNetPublish - úvod pro správce prezentační logiky
Úvod popisující krok za krokem vytvoření webové prezentace používající systém jNetPublish jako CMS.
- Úvod
- Co všechno je potřeba vědět o systému jNetPublish z uživatelského pohledu?
- Základní struktura složek
- Konvenční struktura složek je motivovaná především snahou oddělit položky podle jednotlivých aspektů webové prezentace a případně podle samotných prezentací.
- Zobrazení samostatné stránky
- Aby systém jNetPublish poskytoval na určité webové adrese statický obsah (typicky HTML), musí existovat přinejmenším tři assety: konfigurace prezentace, sekce a šablona.
- Odkaz na jednoduchý soubor
- Nejjednoduší typ obsahu odkazovaného z webové stránky je statický soubor, který sám žádné webové adresy neobsahuje.
- Připojení složitějšího stylu
- Většina kaskádových stylů odkazovaných ze stránky sama obsahuje další webové adresy: zejména URL obrázků na pozadí. Připojení takových stylů předpokládá vytvoření šablony a sekce zobrazující styl.
- Výpis obsahu formátovačem
- Prezentační logika bude typicky řízená v některých ohledech strukturou prezentace, v jiných ohledech typem zobrazovaného obsahu, bez ohledu na zařazení tohoto obsahu do prezentační struktury. Druhý požadavek řeší logika, kterou poskytuje formátovač.
- Lokalizace šablon
- Systém jNetPublish poskytuje mnohostrannou podporu pro tvorbu vícejazyčných prezentací. Hlavním prostředkem je využití překladových slovníků vydělujících lokalizované řetězce z šablon.
- Akvizice dat ve stromu assetů
- Asset může obsahovat data vázaná k němu různým způsobem: jako atributy, jako vlastnosti nebo jako dětské assety. V šabloně je možné přistupovat k datům assetu nebo k datům jeho rodičovských assetů.
- Výpis navigace
- Navigační struktura prezentace by měla odpovídat struktuře stromu sekcí. Pokud tomu tak je, je výpis různých pohledů na navigační strukturu poměrně snadný.
- Speciální šablony sekcí
- Možností přiřazovat speciální šablony vybraným sekcím je velké množství. Je ale užitečné držet se určitých konvencí, což mimo jiné přináší lepší podporu editačního rozhraní pro správce publikované struktury obsahu.
- Výběr assetů dotazovým zdrojem
- Assety je možné filtrovat na základě jejich typu, rodičovské složky a dalších kritérií. Toho se využívá při tvorbě stránkovaných seznamů obsahu v kategorii apod.
- Podpora modularizace obsahu (1)
- Obsahem jsou nejčastěji články a předpokládá se, že správce obsahu je bude vytvářet a editovat především pomocí vizuálního editoru. Při tom může používat výstup formátování libovolných assetů. Toto formátování musí definovat správce prezentační logiky.
- Podpora modularizace obsahu (2)
- Dalším zobecněním konceptu formátovaného assetu v článku je modul. Modul může být definovaný libovolnou šablonou a při jeho použití je možné definovat libovolné parametry, včetně vazeb na jiné assety.
- Podpora modularizace prezentace
- Podobně jako je možné definovat moduly pro doplňování článků, lze modulárně skládat celou komplikovanou stránku.
Pro vložení příspěvku do diskuse se přihlašte.