Zobrazení samostatné stránky
Aby systém jNetPublish poskytoval na určité webové adrese statický obsah (typicky HTML), musí existovat přinejmenším tři assety: konfigurace prezentace, sekce a šablona.
- Konfigurace prezentace
-
Systém jNetPublish umožňuje spravovat v rámci jedné instalace libovolné množství prezentací, typicky na různých doménách.
Konfigurace prezentace reprezentuje jednu takovou prezentaci. Obsahuje nejobecnější pravidla adresování této prezentace, zejména seznam domén, na kterých je prezentace dostupná.
- Sekce
-
Sekce je asset sloužící k definování struktury prezentace a k navázání prezentační logiky na jednotlivé prvky této struktury.
- Šablona
-
Šablona je asset sdružující parametrizované části výstupu a popis logiky jejich použití. Šablonovacím jazykem je TFS.
Vytvoření šablony
Šablona se zakládá v jedné z podsložek složky logic
. Běžný postup je takový, že z této šablony se potom stane hlavní šablona prezentace; konvenční pojmenování pro ni je main_template
.
Jako tělo šablony je možné obyčejně pro začátek vložit celý zdrojový kód připravené stránky; pravidlo se ponechává úplně obecné (nezadává se explicitně jazyk, formát ani režim).
Vytvoření kořenové sekce
Je potřeba vytvořit kořen struktury sekcí prezentace. Vytvářená prezentace bude jazykově symetrická (což je jednodušší případ), proto sekce může fungovat zároveň jako domovská stránka prezentace.
Sekci je třeba nastavit šablonu. Zadáme odkaz na main_template
.
Nastavení konfigurace prezentace
Konfigurace prezentace zahrnuje mnoho ne zcela triviálních nastavení; nastavení pravidel prezentace by měl (alespoň pro začátek) provádět systémový administrátor.
Popis nastavení konfigurace prezentace má vlastní dokumentaci. Pravidla ale úplně obecně mohou záviset na volbách, které se nenastavují v assetech v systému jNetPublish.
Správce prezentační logiky musí nastavit atributy:
- Nastavit prezentaci jako symetrickou.
- Zvolit implicitní jazyk prezentace: typicky se zadává "cz" jako označení pro češtinu.
- Nastavit datovou složku.
- Nastavit kořenovou a domovskou sekci; u symetrické prezentace může být domovskou sekcí kořenová sekce.
Rozdíl mezi symetrickou a nesymetrickou prezentací je v tomto bodě poměrně zásadní.
Nesymetrická prezentace (tedy prezentace s jiným stromem sekcí pro každou jazykovou verzi) musí mít v kořenové sekci pro každý jazyk podsekci. Jméno této podsekce se musí shodovat se zkratkou označující daný jazyk (například cz
pro češtinu).
Až tato podsekce je adresovatelná (a lze ji tedy nastavit jako domovskou sekci prezentace).
Výsledný stav
Po zadání adresy do prohlížeče by měla být vidět připravená stránka; pochopitelně zatím bez připojených stylů, skriptů a obrázků.