Úvod
Co všechno je potřeba vědět o systému jNetPublish z uživatelského pohledu?
Správce prezentační logiky by v ideálním případě měl rozumět tomu, jak se systémem pracují správci obsahu a struktury prezentace.
Pro sledování tohoto přehledu ale stačí podstatně jednodušší vhled; tento úvod by ho měl poskytnout.
Struktura dat v systému jNetPublish
Všichni uživatelé v systému spravují data jako assety – v terminologii uživatelského rozhraní "položky". Dobrým přiblížením je uvažovat o assetu jako o souboru: assety jsou sdružované do složek nebo sekcí (což jsou také assety) a složky tvoří stromovou strukturu. Asset má tedy (s výjimkou kořenové složky vždy) svůj rodičovský asset a může mít dětské assety.
(Editační rozhraní umožňuje snadno pracovat s dětskými assety složky a jejích podtypů. V principu ale dětské assety může mít každý asset a například u článků je to poměrně běžné.)
Typ assetu, atributy, obsahové varianty
Každý asset má pevně daný typ. Typem jsou pevně dané atributy, které asset může mít. Atributem se rozumí pojmenovaná hodnota, kterou může asset obsahovat. Například každý asset typu Článek má mimo jiné atribut Tělo článku (obsahuje text, případně s HTML formátováním) a Perex (obsahuje řetězec).
Hodnoty atributů mohou být nejrůznějších typů: nejčastější jsou řetězec, celé číslo, datum a čas, jednoduchá reference na jiný asset a uspořádaný seznam referencí na assety (multireference).
Typy assetů jsou uspořádané hierarchicky a každý podtyp dědí všechny atributy svého nadtypu. Například asset typu Článek dědí od svého nadtypu atribut Titulek.
Typ assetu se může dělit do několika obsahových variant. Například Článek má ve výchozím nastavení tři obsahové varianty: výchozí, zjednodušený a FAQ. Zatímco typ assetu je po celou dobu jeho existence pevně daný, obsahová varianta se může měnit.
Ne každý atribut assetu je vždy editovatelný v editačním rozhraní a ne vždy se zobrazuje pod stejným názvem; na základě konfigurace mohou být atributy až na úroveň jednotlivých obsahových variant skryté nebo přejmenované. Například atribut se systémovým názvem body
se ve výchozí variantě prezentuje jako Tělo článku a ve variantě FAQ jako Odpověď.
Přehled všech výchozích typů assetů, jejich obsahových variant a atributů je v sekci Datový slovník systému jNetPublish
Vlastnosti
Vedle atributů, jejichž množina je pevně daná, je možné každému assetu nastavit libovolné další vlastnosti: pojmenované hodnoty spjaté s assetem. Na rozdíl od atributů mají vlastnosti obyčejně jen systémový název a jejich hodnota může být jen jednoho ze dvou typů: řetězec, nebo reference na asset. Další podstatné omezení je, že podle hodnot vlastností není možné assety filtrovat.
Některé vlastnosti se zakládají automaticky (například při editaci článku vizuálním editorem), jiné zakládá správce prezentační logiky pro využití v šablonách.
Odkazy
Asset může také mít k sobě připojené odkazy. Odkaz je složitější datová struktura, která interně reprezentuje webové adresy (jak v rámci prezentace, tak mimo ni) způsobem, který u interních odkazů zajistí zachování platnosti odkazu i při přejmenování nebo přesunu odkazovaných assetů.
Také odkazy se zakládají automaticky (při editaci článku vizuálním editorem, při vytváření assetu typu Upoutávka), nebo je zakládá správce prezentační logiky pro využití v šablonách.
Problematika odkazů assetů je podrobněji rozvedena v samostané dokumentaci.
Shrnutí
Data v systému jNetPublish tvoří komplikovanou strukturu, jejímiž prvky jsou assety obsahující samotná data. Vztahy mezi assety jsou několika typů (vztah mezi rodičovským a dětským assetem, atribut typu reference, vlastnost typu reference).