Autor: JIz

Co je položka

Rozdělení spravovaných stránek prezentace

Vyjdeme nejprve z jednoduché intuice, že cílem správce obsahu je uvést jednotlivé stránky prezentace do stavu, který potřebuje. Pro první porozumění tomu, jak pracovat se systémem jNetPublish, je třeba přistoupit na to, že v systému nejsou uložené celé stránky prezentace. Když porovnáte několik stránek jakéhokoli rozumně spravovaného webu, zjistíte, že každá stránka obyčejně obsahuje:

  • části, které se na stránkách opakují zcela shodně (logo, vyhledávací formulář, různé další prvky dané designem);
  • další části, které se liší, ale je možné je odvodit podle nějakých pravidel (například obsah menu lze odvodit z toho, kam je stránka zařazená ve struktuře prezentace);
  • a konečně skutečně unikátní obsah, který s žádnou jinou stránkou nesdílí.
Zjednodušený příklad možného rozdělení stránek prezentace

Čeho si pro začátek nemusíme všímat

Části společné obyčejně podléhají přísnějšímu režimu při schvalování změn a mění se zřídka. Při správě obsahu se proto od nich zcela abstrahuje - správce obsahu je při své práci nevidí, chová se, jako by na nich nezáleželo.

Také v případě, že je nějakou část stránky možné odvodit podle pravidel, je vhodné její úpravy oddělit od správy obsahu. Bude pravděpodobně snazší spravovat struktury, na základě kterých se tato část stránky odvozuje: například měnit strukturu prezentace jako takovou namísto oddělených úprav všech menu pro každou jednotlivou stránku.

A co nás naopak bude zajímat

Správce obsahu bude v naprosté většině případů vytvářet onen unikátní obsah každé stránky: texty, obrázky k nim, popisy jednotlivých produktů apod.

Systém jNetPublish proto umožňuje interně maximálně efektivně pracovat s prvky tohoto druhu: zejména se strukturovanými texty (nazývají se články), obrázky a soubory. Pro všechny takové prvky se tu používá obecné označení položka.

Orientační vymezení

Položka je tedy jednotka dat (pro nás: jednotka obsahu), se kterou je možné v rámci systému jNetPublish pracovat relativně samostatně: Lze ji odděleně vytvořit, upravit ji, vytvořit na ni odkaz, rozhodnout o tom, kde a jakým způsobem se bude prezentovat.

Položky se primárně podílejí na skládání obsahu webové prezentace, ale jejich využití nemusí být omezeno tímto způsobem: mohou se použít při generování RSS, exportu obsahu do PDF nebo jiného formátu apod.

Možné pohledy na položky

Správce obsahu může k položkám přistupovat několika způsoby, které se v zásadě kryjí s režimy editace, které systém jNetPublish poskytuje:

  • Může vycházet ze stránek prezentace a upravovat je v režimu, kdy vidí každou jednotku obsahu přímo v kontextu, ve kterém je na této stránce použitá - toto je insite editace.
  • Může pracovat s položkami tak, jak jsou v systému interně uspořádány, abstrahovat od jejich aktuální prezentace - toto je plná editace.
  • A konečně může využít pohledu na položky, který je sice abstraktní, ale maximálně zjednodušený, kdy řada aspektů položek i mnohé položky, se kterými typicky nepracuje, jsou před ním skryté - toto je zjednodušená editace.

Co je třeba vědět

Při popisu práce se systémem jNetPublish tedy budeme postupovat tak, že popíšeme, jaké typy položek existují, jak je s nimi možné pracovat a jak se tyto změny mohou projevit v prezentaci.

Pro vložení příspěvku do diskuse se přihlašte.