Publikační proces a schovalování dat v projektech

Při provádění publikace dochází v časové posloupnosti k následujícím krokům. Některé kroky ovlivňuje sám editor svojí činností, některé ovlivňuje korektor (nebo správce prezentace) a ostatní řeší redakční systém automaticky.

Vytvoření obsahu (založení sezení)

sezeni_imgPři zahájení editační činnosti dochází k založení tzv. uživatelského sezení, které slučuje prováděné změny editorem do balíku změn. Uživatelské sezení umožňuje vytváření a úpravu neomezeného počtu článků, souborů a jiných informací. Tyto informace jsou v průběhu sezení uzamčené pro editora, který změny provádí a neumožňuje ostatním editorům simultánní editaci shodného obsahu. Zároveň sezení zabraňuje svévolné publikaci rozpracovaných úprav.

 

Kontrola úprav (náhled změn v sezení)

Po dokončení změn editor NEUKLÁDÁ své sezení,ale provede vizuální kontrolu. Systém umožňuje zobrazení provedených úprav jak v režimu insite editace, kde se změny zobrazují průběžně, nebo metodou tzv. druhého panelu v prohlížeči, kde má zobrazenou prezentaci na editačním serveru. Tato prezentace vždy zobrazuje aktuální stav prezentace se zobrazením provedených změn v sezení.

 

Pro otevření nového panelu v prohlížeči je možné stisknout klávesovou zkratku Ctrl+T. Alternativní metoda je kliknout na nabídku „Soubor“ a dále volit možnost „Nový panel (Ctrl+T)“.

Do adresní řádky nového panelu následně zadáme URL adresu pro načtení prezentace.

Pokud je adresa editačního prostředí: http://edit.mojedomena.cz/edit/ tak do nového panelu zadáme adresu: http://edit.mojedomena.cz, čímž se zobrazí webová prezentace.

Po provedení vizuální kontroly je možné se opětovně přepnout do editoru a provést korekturu chyb. Následně je opět možné si prezentaci obnovit a zkontrolovat aplikování změn na stránce.

Uložení sezení

Ve chvíli, kdy editor dokončil úpravu a (!) kontrolu (!) je možné dát systému pokyn k uvolnění provedených změn – tzv. „uložení sezení“. Tímto krokem editor říká: „Mé změny jsou hotové, úplné, řádně zkontrolované a chci je uvolnit k publikaci“.

Jestliže editor pracuje v projektu „root“ jsou změny okamžitě publikovány online – krok č 2.5.

Při práci v projektu „korektury“ či jiném podprojektu jsou změny zanesené do publikačního balíku daného projektu. V tuto chvíli jsou změněné informace k dispozici i ostatním editorům, kteří mají možnost na těchto úpravách provádět další editační činnosti.

Schválení a potvrzení projektu

Při tomto kroku se provede výběr z balíku připravených úprav k publikaci na webovou prezentaci. Systém umožňuje provést výběr jak celého balíku změn, tak i jednotlivých částí. V tuto chvíli je možné publikovat jak úpravy jen konkrétní sekce nebo daného editora, tak i celé prezentace.

Tento krok musí být proveden výhradně po provedení vizuální kontroly úprav tak, aby byly chyby eliminovány ještě před zahájením publikace. Systém zde opět umožňuje provedení vizuální kontroly přímo na prezentaci ve shodné podobě, jako bude informace zobrazená online.

Změny jsou potvrzené do projektu „root“, odkud budou neprodleně publikovány online.

Samostatná publikace

Po potvrzení změn z projektu (eventuálně uložení sezení v projektu „root“) dojde k automatickému přenosu změn na ostré prezentační servery a databáze. Při tomto kroku dochází ke krátkodobému zatížení všech prezentačních serverů.

Editor by měl zvážit vhodné časování publikací – obzvláště se snažit o vyhnutí se předpokládaných provozním špičkám prezentace – dostatečné informace poskytnou např. statistiky.

Generování statických stránek a plnění cache pamětí

Prezentace je navržena tak, aby dokázala obsloužit velké množství návštěvníků v rámci krátkého okamžiku. Každý pohyb návštěvníka prezentace (klik, zobrazení stránky) vyvolává dotaz na databázový server a jiné komponenty, které mají v jisté míře omezené prostředky.

Z tohoto důvodů jsou běžné články a základní stránky před generované na serveru a návštěvníkům se poskytují výhradně tyto „předpřipravené“ informace – nazývané jako „cache“ paměti.

Příkladem pro snadné pochopení: Babička očekává příjezd vnoučat a ví, že budou chtít buchty. Má možnost si tyto buchty upéct v klidu a následně jim je jen rozdat. Druhou variantou je, že počká na příjezd a poté buchty upeče. V druhém případě budou tedy vnoučata nějakou dobu na buchty čekat a zároveň bude babička zaneprázdněná pečením a nebude mít „kapacitu“ na další činnosti.

Z tohoto důvodů volíme první variantu, kdy „koláče“ (statické stránky, cache paměti) napečeme ihned po publikaci a následně mají servery dostatek času a kapacity na další činnost (distribuce buchet). Jen s tím rozdílem, že statické stránky slouží libovolnému počtu návštěvníkům a nehrozí, že by „došly“.

Ke generování statických stránek a plnění cache pamětí dochází s každou provedenou publikací a tím jsou servery dočasně zatížené přípravou těchto stránek a informací. Z tohoto důvodu se klade důraz na omezování množství simultánně prováděných publikací a jejich slučování do jedné (práce v projektech, řádná kontrola před publikací).

V rámci příkladu tedy musí babička zadělat nové těsto a upéct pekáč buchet s každou publikací!

Pro vložení příspěvku do diskuse se přihlašte.