Editační záložky
Nabídka editačních záložek se liší na základě typu editované položky a konfigurace uživatelského nastavení. V nadpisu boxu je uvedeno ID položky v rámci systému JNP a systémový název položky.
Je zde možné procházet a editovat doplňkové atributy položek, nastavovat oprávnění k položce a spravovat historii položky.
Na obrázku je zobrazen příklad nabídky při editaci položky typu článek.
Úpravy obsahu
Záložka Úpravy obsahu slouží k editaci základních atributů položky. Vzhled a nabídka editoru se liší na podle druhu právě editované položky. Na obrázku je uveden příklad zobrazení při editaci položky typu článek.
Práce s odkazy
Editor „Práce s odkazy“ umožňuje centralizovanou správu připojených odkazů do těla článku, popřípadě jiných umístění v editoru položky. Editor umožňuje editovat konkrétní odkazy. Při editaci odkazů je možné definovat jejich platnosti a vytvářet duplicitní odkazy zobrazované na základě zvolených pravidel dle jazykových mutací a segmentů prezentace. Jeden odkaz poté může směřovat na více cílů dle potřeby dané prezentace.
Editor konkrétní odkazu je složen ze seznamu atributů, které rozvíjejí jeho vlastnosti, chování a cíl. Pokud je odkaz vytvořen pomocí wysiwyg editoru, bude po uložení editace automaticky zařazen do seznamu.
Při odstranění odkazu z textu článku bude odkaz automaticky odebrán i zde – editor tedy není nucen odstraňovat odkaz na obou místech zároveň.
Vlastnosti
Editace vlastností slouží k zadávání speciálních vlastností položek, které můžou být použity k úpravě jejich zobrazování, nebo připojování dalších položek, které dále upravují zobrazení v prezentaci.
Vlastnosti typu řetězec jsou zadávány textově, kde název je klíčové slovo identifikující vlastnosti a hodnota je textový řetězec, který je při zpracovávání vlastnosti užit. U vlastností typu odkaz je název klíčovým slovem, který vlastnost identifikuje a odkaz je připojená položka, která je následně využita při sestavování výpisu položky.
U vlastností neexistuje obecný seznam vlastností, ale využívají se pouze pro konkrétní nutné potřeby jednotlivých prezentací. Pokyny k užití a seznam klíčových slov naleznete v detailním návodu na správu vaší prezentace.
Doplňky
Administrace „Doplňky“ slouží jako skladiště potřebných podkladů pro článek nebo jiné položky. Pokud editor potřebuje připojit ke článku souborovou přílohu (soubor / obrázek), které nebude dále potřebovat pro ostatní články, tak „doplňky“ jsou tím správným místem k uložení.
Soubory lze do doplňků umístit pomocí editoru položky a to přepnutím do této „doplňky“, kde se nalézá administrace přiložených souborů. Druhou cestou je přímé nahrání z vizuálního editoru během editace článku.
Přiložení z vizuálního editoru
Pokud si editor uvědomí potřebu přiložení přílohy / obrázku do těla článku během jeho editace, může soubor nahrát přímo do doplňků. Postup je následující:
Označíme text, který se má stát odkazem na novou přílohu a následně klikneme na ikonu , která zobrazí dialogové okno. Zde následně kliknutím na „Tento počítač“ vybereme soubor, který je potřeba přiložit.
Následně se nás systém zeptá, kam se bude nová položka ukládat. Pro uložení jako doplněk zvolíme „Přílohy pro tento článek“. Systém následně vytvoří položku jako doplněk se vším všudy.
Vytvoření a editace z editoru
Doplňky je také možné vytvářet pomocí záložky „doplňky“, kde je zobrazen seznam „předvolených“ doplňků (1.). Editor tedy pouze zvolí, který se má založit a již dále neřeší systémový název a lokaci pro vytvoření.
Správa a editace se poté provádí pomocí seznamu existujících doplňků ve spodní části obrazovky (2.).
Při kliknutí na ikonu tužky se editor přemístí do editace položky, odkaz „upravit“ zobrazí editor v rámci této záložky (zůstáváme umístěny v současném editoru, ale editujeme položku doplňku).
Moduly
Administrace modulů umožňuje centralizovanou správu připojených modulů k položce nebo tělu článku. Připojení modulu se provádí buď ve vizuálním editoru, nebo pomocí ostatních funkčností (výčtový seznam, odkaz apod.), ale po připojení je možné je editovat v této záložce.
Editor je rozdělen do dvou částí, kde první část obsahuje seznam připojených modulů (1), druhá část poté samostatný editor zvoleného modulu. (2).
Historie
- Historie obsahuje informace o vývoji položky a uchovává i všechny předchozí verze.
- Záznamy lze filtrovat podle data provedení změny, uživatele, který změnu provedl a druhu akce.
- Jednotlivé verze lze porovnat zaškrtnutím checkboxu u dvou různých záznamů z historie.
- Dále je možné zobrazit náhled, vytvářet kopie položek podle konkrétní verze, oživit starší verzi, zobrazit obsah položky jako XML a zobrazit související transakce.
Porovnání různých verzí v historii
Porovnání provedeme zaškrtnutím dvou různých verzí z historie a stiskem tlačítka Porovnat verze
Zobrazená tabulka obsahuje informace o provedených změnách:
- V jakém poli byla změna provedena
- O jaký typ změny se jedná
- Který uživatel změnu provedl a kdy
- Pokud je to možné, je zobrazena původní a nová hodnota s odlišením změn zvýrazněním
Další ovládací prvky historie
Náhled– zobrazí náhled editoru položky z historické verze. V náhledu není možné provádět žádné změny
Upravit komentář – umožňuje zadaní interní poznámky ke stavu.
Kopírovat položku – Vytvoří kopii položky se shodnými daty, jako jsou v historické verzi, od které byla kopie vyvolána. Kopie je vytvořena do stejné složky jako původní položka s tím, že do systémového názvu je přidáno nakonec „_x“, kde x obsahuje číselnou hodnotu pro odlišení od původní verze a s dalšími kopiemi se zvyšuje. Pokud tedy vytváříme první kopii položky se systémovým názvem „clanek“, bude mít kopie systémový název „clanek_1“.
Oživit vybranou verzi – Provede se oživení předchozí verze obsahu položky. Data položky jsou tedy přepsány historickými.
Zobrazit jako XML – Obsah položky je zobrazen ve formátu XML
Transakce – Zobrazí detaily transakce
Odkazy z jiných míst
V editoru odkazů z jiných míst jsou zobrazeny položky, které se na právě editovanou položku odkazují. Lze zde také položku nahradit jinou položkou. V takovém případě budou odkazy přesměrovány.
Schválení
V editoru schválení je vidět stav schválení položky a případně i interní poznámka ke stavu schválení. Pokud má uživatel dostatečná oprávnění, může položku schválit či zamítnout a přidat ke svému rozhodnutí poznámku. Změna je uložena stiskem tlačítka Schválit nebo Zamítnout. Pokud pouze přidáváme Interní poznámku, je nutné ji uložit stiskem tlačítka Uložit změny.
Systémové údaje
V systémových údajích zjistíme informace viz obrázek a máme možnost editovat Obsahovou variantu položky a systémový název.